Yükleniyor ..

Bağımlılık Yapan Yiyecekler

1 yıl önce 3420 Görüntülenme 3 dk okuma süresi
Bağımlılık Yapan Yiyecekler

Kendinizi tatlı yemekten alamıyor, böreğe ‘hayır’ diyemiyorsanız Çikolata ikramlarından kaçamıyor “Bir şekerden bir şey olmaz” diyorsanız bu tür yiyeceklerin bağımlısı olabilirsiniz..

Glisemik indeksi yüksek besinlere dikkat!

Glisemik indeks, bir yiyeceğin kan şekerini ne kadar yükseltebileceğini ifade eden bir terim. Tatlılar, beyaz ekmek, patates, mısır şeklinde yiyecekler glisemik indeksi yüksek yiyecekler arasında yer alıyor. Glisemik indeksi yüksek yiyeceklerin bağımlılıkla bir ilgisi olup olmadığına dair yapılan araştırmalar çok ilginç bilgileri ortaya koyuyor.

Deney sırasında katılımcılara aynı kaloride değişik glisemik indeksli yiyecekler veriliyor. Yüksek glisemik indeksli yiyecekler yendiğinde beynin bağımlılıkla alakalı bölgesi etken duruma geçiyor. Yani tıpkı nikotin bağımlılarının dopamin seviyesinin yükselmesi gibi bu tip yemekleri tüketenlerde de aynı konum yaşanıyor.


 

Öneri: Bu bağımlılıktan kurtulabilmek için gıda alımının daha kontrollü hale getirilmesi gerekiyor. Kontrolün sağlanabilmesi için de yapılması ihtiyaç duyulan esmer ekmek, kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur gibi düşük glisemik indeksli yiyeceklerin daha fazla tüketilmesi gereklidir..

Patates kızartması

Yağ, yiyeceklerin lezzetini arttıran bir besin. Yağlı bir yemek yenildiğinde, ağızdaki tat hissi artıyor ve beyindeki somatosensori bölgesi etken duruma geliyor. Bu bölgenin etken hale gelmesi kişinin bu yiyeceğe bağımlı hale gelmesine neden olmaktadır. Yağ içeriği fazla olan cips, pizza, patates kızartması şeklinde ki yiyecekler bağımlılık yaratabiliyor. Ayrıca, yüksek yağ içerikli dolayısıyla yüksek kalorili yiyecekler beyindeki uyarıcı sinirleri etkiliyor, beyinde bulunan ve bağımlılığa ait kimyasal bir madde olan dopamini uyarıyor ve yemekten alınan keyfi artırıyor.

Öneri: Pişirme tekniklerinizi gözden geçirmeli ve kızartma yerine fırında veya buharda pişirmeyi tercih etmelisiniz. Baharatlardan yararlanarak, leziz tatlar oluşturabilirsiniz. Mesele, fırında patates yaptığınızda üstüne kırmızıbiber, kekik, isot, nane benzer biçimde baharatlar ekleyebilirsiniz.
 

Beyninizin Tuz Algılaması

Yüzyıllardır sofralarımızda yer alan tuz eski zamanlarda yiyeceklerin bozulmasının önüne geçmek için kullanılırken, günümüzde lezzet arttırıcıların başlangıcında geliyor. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki tuz beyindeki ödül sistemini etkiliyor ve bu yüzden de bağımlılık oluşturabiliyor.

Çikolata niçin bağımlılık yapıyor?

Çikolatanın içinde teobromin ve kafein şeklinde psikoaktif maddeler bulunuyor. Bu tip maddeler merkezi sinir sistemini uyararak bağımlılığa neden olmakta. Bu psikoaktif maddeler haricinde çikolata, beyinde mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin ve zevk verdiği bilinen endorfin hormonlarının salgılanmasını sağlayarak bağımlılık oluşturuyor. Bağımlılığın yanı sıra çikolata isteğine sebep olan bir diğer neden ise magnezyum eksikliği. Magnezyum eksikliği çikolataya karşı şiddetli bir istek duymanın sebebi olabiliyor. Magnezyum bedenin dengesi için önemli bir mineral. Badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişlerle, muz ve koyu yeşil yapraklı sebzeler de magnezyum yer alıyor.

Öneri: Sürekli çikolata yeme isteğiniz varsa, badem, fındık, ceviz benzer biçimde kuruyemişleri, muz ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketerek bunun üstesinden gelmeye çalışabilirsiniz. Çikolata yerine geçebilecek pratik ve sağlıklı tarifler oluşturabilirsiniz. Örneğin; yulaf ezmesi, hurma, kakao ve ceviz kullanarak hem leziz bununla beraber çikolata isteğini bastıran kakaolu toplar oluşturabilirsiniz. Çikolata yerine kullanılabilecek bir diğer seçenek ise keçiboynuzu pekmezi ve bu pekmezle oluşturulabilecek tarifler.

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları