Yükleniyor ..

Eksik Dişlerin Yerine Neler Yapılabir

1 yıl önce 4870 Görüntülenme 7 dk okuma süresi
Eksik Dişlerin Yerine Neler Yapılabir

Her ne sebeple olursa olsun dişlerinizden bir veya bir kaçını kaybettiyseniz, o dişlerin yerine yenisini geçirmek önemlidir.

Neden kaybedilmiş dişleri bir an önce yerine koymak önemli bir şeydir?

Ağzınızdaki dişler çiğneme sırasında muhtelif basınçlara karşı birbirlerine destek olurlar.Bir dişinizi kaybettiğinizde hemen birlikte yer alan öteki dişler kısa bir süre sonra hareket etmeye başlamış olacak ve kaybolan dişin yerine doğru kaymalar oluşacaktır.

Bu durum özellikle ağzın yan ve arka tarafında yer alan dişlerde daha rahat oluşmakla beraber, konumu fark etmeden bütün dişler için doğru bir tespittir. Bunun yanı sıra alt ve üst dişler çiğnemeyi gerçekleştirmek için birbirlerine gereksinim duyarlar.
Fakat dişlerden biri kaybolduğunda karşıt çenedeki aynı bölgedeki diş noksan kalan dişin yerine doğru uzar.

 

Bu oluşumlar son derece önemli problemler ortaya çıkarmaktadır.

Dişler kaymaya, hareket etmeye başladığında yukarı veya aşağıya doğru eğimlerinde de sapmalar oluşmaya adım atar. Böyle bir durumda alt ve üst dişlerin birbirleriyle olan konumları ve açıları değişmeye başlayacaktır. Bazen çene eklemleri sorunlarına ve ağrılara sebebiyet verebilmektedir. Kaymalara bağlı öteki bir muhtemel netice ise dişlerin çene kemiğine 90 derece olması gereken konumlarında saplamalar oluşmasıdır. Normal çiğneme esnasında dişlerden çene kemiğine daha fazla bir tazyik uygulanacaktır. Sonuçta çene kemiğinin o bölgelerinde kemik erimesine ve daha öncesinde sağlıklı olan dişlerinde yitirilmesine sebep olabilir.

Kaymalar sonucu oluşan boşluklar temizlenmesi güç alanlar da yaratacaktır. Bu diş plağı ve tatarların oluşması için müsait bir ortam yaratabilir. Sonuçta diş eti rahatsızlıkları ve beklenmeyen yerlerde çürük oluşması için bir zemin hazırlar. Normalden daha değişik ve çalışılması zor yerlerde oluşan çürükler ise daha zor tedavi ediliyor. Sonuçta kaybedilen bir diş nedeniyle diğer dişler de hareket etmeye başlamakta, olumsuz etkilenmekte ve bir müddet sonra yapay bir dişin yerleştirilmesi de güçleşmektedir. Birçok durumda uzun süren ortodontik tedaviler ve implant tedavileri sonrası sadece yapay dişler konularak bir tedavi yoluna gidilebilmektedir.
Tüm bu olası sorunları yaşamaya ihtiyaç duymadan, diş kaybının hemen arkasından başlanabilecek tedavilerle kaybolmuş dişleriniz kalıcı protez dişlerle değiştirilebilir.
Farklı tedavi seçenekleri olmakla birlikte üç dişten oluşan köprüler veya implant tedavileri iyi birer çözüm olacaktır. Her iki çözüm de sizin kaybolan dişlerinizin yerine başarıya ulaşmış bir biçimde protez dişlerin konmasına destek olanak sağlar.

Ancak şu sual akla gelebilir; hangisi daha iyi bir çözümdür?

Sizin durumunuza en uygun çözümün hangisi olduğuna diş hekiminiz karar versin. Ancak aşağıda birtakım bilgiler ve dikkat etmeniz gereken konulara değineceğim:

Üç dişten oluşan köprüler


Bu tedavi yöntemin kaybolan dişlerin sağ ve sol tarafında yer alan dişlere sabit şekilde tutturularak protez sistemlerini anlatır. İsminden de anlaşılacağı üzere, 3 parçadan oluşmaktadır. Orta kısmı kaybolan dişinizin yerine geçecek olan yapay diştir. Kenarlarda yer alan iki kısım ise kaybolan dişlerin iki yanında yer alan dişler üzerine oturtulan kaplama taç kısımlarıdır. Bu taç kısımları kaybolan dişin bitişiğindeki dişlere kalıcı olarak yapıştırılmakta(yandaki resime bakınız) ve bu sayede orda yer edinen suni dişin oynamasını engellemekte ve yerinde tutmaktadırlar. Köprü yerine takıldığında yandaki dişlerin de yardımıyla, dişleriniz tamamlanmakta ve dişleriniz eskisi şeklinde hizmet verebilmektedir.
Yandaki dişlerde büyük dolgular, ileri derecede bozukluklar ve çürükler olduğu durumlarda köprü uygulaması iyi bir çözüm olabilir. Bu durumda köprü başları köprüyü yerinde tutmanın yanı dizi yandaki dişlerinde tam işlevlerini arka kazmanlarına destek sunar. Köprü üstünde porselen kaplamalar uygulandığında biçim ve renk şekilde organik dişlere yakın güzel duyu bir manzara yanı dizi fonksiyonellikte beraber sağlanmış olacaktır.
Köprülerin bir ayrıcalığı boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin köprü başlarına uygun gelecek halde kesilmesi (küçültülmesi) gerekliliğidir. Eğer bu dişler zayıf veya çürük ise köprü uygulanması için sorun meydana getirmeyecektir. Ancak bu dişler problemsiz sağılıklı dişler ise kesilmesi veya yapılarının değiştirilmesi tercih edilmeyen bir şeydir. Bina restorasyonu benzer biçimde diş köprüsü ayakları da sonsuza kadar ayakta kalamayacaklardır. Çok iyi bir bakımda bile zaman zaman bir süre sonra yenilenmeleri gerekmekte, bakterilerin bu bölgede çoğalmalarına neden olabilir .


Diğer bir konu ise köprülerin kaybolan dişin bulunduğu bölgedeki kemik yapısına etkileridir. Kaybedilen dişin bulunduğu bölgedeki boşluk ,kısaca o bölgedeki çene kemiğinde çekimi takiben süregelen ve köprü yapımıyla da artan kemik rezorbsiyonu kısaca ermesidir. Tek bir dişin yerine köprü uygulandığında bu pek sıkıntı olmamakla beraber, aniden çok diş yerine köprü kullanıldığında kemik kaybı problemleri oluşabilmektedir. Köprüler çene kemiğine ve diş etine sıkı sıkıya yapışık olmadıkları için altlarında bakteri oluşumunu engellemek için ekstra diş temizleme ürünlerine ihtiyaç duyacaksınız.

İmplant


İmplantlar kaybedilen dişlerin yerine kalıcı suni dişler koyabilmek için laboratuvar koşullarında üretilmiş çözümlerdir. İmplantlar titanyumdan yapılan ve kaybedilen dişin kök yerine yerleştirilen desteklerdir. İmplantlar tedavi başlangıcından sonuna kadar geçen zaman içinde diş kemiğiyle kaynaşarak bir bütün halini alırlar. İmplantların üzeri geçici yapay dişlerle kaplanarak iyileşme periyotuna geçilir. Bu süreç ağız yapısı ve çenenin genel bir duruma gore 1-2 ay arasında değişen sürelerde sürebilmektedir. İyileşme ve kaynaşma süreci nihayetinde kalıcı protez dişler implantların üstüne yerleştirilmekte ve çıkmayacak biçimde vidalan maktadır. Bazı durumlarda kalıcı protez dişler geçici dişlerin konmasına gerek kalmaksızın tedavinin başlangıcında da takılabilmektedir.


İmplantlar durağan yapılardır. Çiğneme ve konuşmada herhangi bir problem yaşanmaz.
İmplantlar diş kemiğine kaynaşık bir bina biçimine gelir. Bu diş kemiği erimelerini minimuma indirmektedir . Doğal dişleriniz benzer biçimde ağzınızın kalıcı birer parçaları olacaklarından, normal rutin diş bakımından fazlaca daha fazla bir bakıma gereksinim duyulmaz.
Diğer bir özelliği ise köprülerdeki benzer biçimde yandaki dişlere operasyon gerektirmemesidir. Bu sayede sıhhatli dişlere herhangi bir işlem yapılmamakta, ileriye dönük extra bakım, tedavi, restorasyon gereksinimi ortadan kaldırılmış olabilmekte.

Bu da hem yekün vakit hem de maliyet açından optimum bir çözüm sunmaktadır.
Yüksek oranlarda başarılı olmasına rağmen implanlar birtakım hallerde başarısız olabilmektedir. Bunlar genelde operasyon ondan sonra iyi bakım yapılmaması sonucu enfeksiyon oluşması, çok sigara harcama ve çene kemiğindeki kemik kalitesinin derecesi benzer biçimde sebeplerdir. Çene kemiğindeki nitelik ve dolgunluk sorunu ilave kemik grefti tedavisi ile sağlanabilmektedir. Kisinin bir takim sistemik hastalıkları varsa iyileşme dönemi daha fazla uzayabilmektedir ve lüzumlu önlemler alınarak implant uygulanabilmektedir.
Diş hekimleri diş implantlarını hayat kalitesini arttırdıkları için daha fazla önermektedirler.
Bütün dünyada her geçen gün artan implant tedavisi Türkiye de de başarı ile uygulanmakta hatta ülke dışından Türkiye ye sağlık turizmi olmakta.
İmplant tutarları Türkiye de çok uygundur.

Paylaş Paylaş
Yazar
Abdullah Bozdağ

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları