Yükleniyor ..

Elektromanyetik (Radyasyon) Zararları

1 yıl önce 3420 Görüntülenme 5 dk okuma süresi
Elektromanyetik (Radyasyon) Zararları

Bir iletkenin içinden geçen elektrik iki alan üretir; birincisi elektrik, ikincisi manyetik alandır...

Cep telefonlarının sağlık üstündeki etkilerine ilişkin çeşitli araştırmalar yürütülmekle beraber bugüne kadar net şekilde kansere yol açtığına ilişkin bir çalışma ortaya konulmadı. Ancak sağlık dalında çalışmalar yürüten çeşitli bilim adamları elektromanyetik yerlerin insan sağlığına yönelik negatif etkilerine dikkat çekmekte.

Cep telefonlarının (GSM) çok kullanımının kanser sebebi olduğu doğrumudur ?

Cep telefonlarının sağlık üstündeki etkilerine ilişkin muhtelif araştırmalar yürütülmekle beraber bugüne dek net şekilde kansere yol açtığına ilişkin bir çalışma ortaya konulmamıştır. Ancak sağlık alanında çalışmalar yürüten muhtelif bilim adamları elektromanyetik alanların insan sağlığına yönelik olumsuz etkilerine dikkat çekmektedirler. Geçen ay ABD'de Pittsburg Kanser Enstitüsü'nün çalışanlarına cep telefonu kullanımından riskten uzak kalmak için gönderilmiş olduğu uyarılarla bu konu yine kamuoyunun gündemine geldi. Elbette gereksiz ve uzun süre elektromanyetik alana maruz kalmaktan kaçınmakta yarar bulunur. Bu etki sırf cep telefonlarında söz konusu değildir. Burada söz mevzusu olan elektromanyetik saha (EMA) ve etkileridir. Bu ifadeden anlaşılacağı suretiyle elektrik olan her yerde elektromanyetik alana maruz kalıyoruz. Uluslararası planda hala tartışılıyor olsa da elektromanyetik sahaların insan sağlığı üstündeki tesirleri açıktır. Böyle olmasa başta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olmak üzere muhtelif kurum ve resmi kurumlar, bu alanlar üzerine bir ekip limit değerler koymaz, Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) ismi altında elektrikle çalışan her şeyin koşulları belirlenmeye çalışılmazdı.

Plansız büyüyen kentlerimiz ve kaçınılmaz olarak artan enerji ihtiyacı elektrik gücünü ileten ve dağıtan şebekelerle iç içe bir yaşamı getirdi. Enerji atama hatları (havai hat yada kablo), dağıtım tesisleri (bilhassa trafo merkezleri) en kuvvetli elektromanyetik etki kaynaklarıdır. Artık kaçınılmaz bir biçimde günlük hayatımızın her alanına nüfuz eden elektrikli aletler de bunlar kadar olmasa da elektromanyetik etki kaynaklarıdır.

Elektrik alanı ve manyetik alan nedir?

Bir iletkenin içinden geçen elektrik iki alan üretir; birincisi elektrik alan, öteki manyetik alan. Bir elektrik alanı gerilim (voltaj) tarafından üretilir veya elektriğin bir iletkenden geçmesi nedeniyle doğar. Bu, her metreye düşüş gösteren gerilimi ölçen bir ölçüm birimine (V/m) haizdir. Manyetik bir alan, elektrik bir iletkenden geçtiği sürece elektrik akımının yoğunluğu tarafından üretilir. Bu alan, Tesla birimleriyle (T) yahut bir Tesla'dan bir milyon kere küçük olan mikrotesla (µT) benzer biçimde Tesla bölümleriyle ölçülür. Bir manyetik alanların yoğunluğu, onu üreten gerilime göre artar ve akım arttıkça manyetik alan büyür.

Elektromanyetik alan kaynakları nelerdir?

Elektromanyetik alanlar; (iletim ve dağıtım) elektrik hatları ve diğer herhangi bir elektrik iletkeni, ev kablolama sistemi, saç kurutma makinesi, bilgisayar vb. Gibi elektrikli aletler tarafından üretilir. Elektromanyetik alanlar, ek olarak radyo ve televizyon antenleri ve cep telefonu antenleri (baz istasyonları) tarafınca da üretilir. Bu alanlar, yüksek frekanslıdır (300 gigahertz-GHz'ye kadar) ve enerji kuruluşlarınca işletilen elektrik sistemlerinin yarattığı düşük frekanslı (50 hertz-Hz) alanlardan değişik özelliklere haizdir. Her yerde oluşan bir diğer elektromanyetik alan, yerkürenin doğal manyetik sektörü ve diğer doğal olayların oluşturduğu alanlardır. Dünya yüzeyindeki manyetik sahaların büyüklüğü, coğrafik enleme bağlıdır ve yaklaşık 30 militesla (m.) ile 70 metre arasında değişmiş olur. Dünya'nın elektrik sektörü yüzeye yaklaşık 120 V/mt.Yakındır. Elektrik alanının yoğunluğu, hava koşulları ve öteki doğa olaylarından etkilenir. Elektromanyetik alanlar görülebilir veya hissedilebilir değildir; ama özel cihazların kullanımıyla ölçülebilirler. Alanların büyüklüğü, gerilimin ebatlarına yada iletkenden geçen elektrik akımının yoğunluğuna bağlıdır. Elektromanyetik alanlar, onları üreten kaynaktan uzaklaştırılarak büyük seviyede, hızla azaltılır.

Elektromanyetik alanlara maruz kalma sınırlarını nasıl bilebiliriz?

Elektromanyetik alan ölçümleri için geliştirilen ve sıhhatli ölçümler icra eden norm aletleri ve bu mevzularda yapılan fazlaca sayıda gösterim vardır. Şüphelendiğiniz ve yakınlarınızda yukarıda saydığımız elektrikli cihazlar varsa bu ölçümleri yaptırabilirsiniz. Üniversitelerin yanı sıra Elektrik Mühendisleri Odası da bu ölçümleri yapmaktadır. Yapılan ölçümler kararı bir oldukça sayıda cep telefonlar ile ilgili baz istasyonları meskun mahallerden sökülmüş ise de enerji nakil çizgileri ve trafo merkezleri için şu anda emsal bir konum bulunmamaktadır. Elektromanyetik alan etkilerini azaltmak için, tesis edilen şebekenin minimum yaklaşım sınırları ülkemizde yönetmeliklerle kayıt altına alınmış olsa da plansız ve çarpık bir biçimde büyüyen kentlerimiz bu limitleri zorlamaktadır. Öyle ya da bu şekilde yakınınız da var olan şebekenin etkilerinden şüpheleniyorsanız standardize istemeniz, yaptırmanız ve sonucunda durumun düzeltilmesi talebiniz her zaman olmaktadır.

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları