Yükleniyor ..

Güneş Çarpması ve Belirtileri

1 yıl önce 3550 Görüntülenme 6 dk okuma süresi
Güneş Çarpması ve Belirtileri

Güneş çarpmasında alınması gereken acil tedbirler...

Güneş Çarpması Belirtileri

Yüksek ateş, tansiyon düşüklüğü, nabızda hızlanma, aşırı yorgunluk, yorgunluk, ağrılı kramplar, kalbte ritm bozukluğu, baş ağrısı, kusma-ishal, huzursuzluk, havale, şuur bulanıklığı benzer biçimde emareler güneş çarpmasının mühim emareleri arasında yer alır. Güneş çarpmasına maruz kalan kişilere zamanında doğru müdahale edilmezse sonuç ölüm olabilmekte. Özellikle minikler, yaşlılar, kronik hastağı (kalp-damar hastalığı, hipertansiyon, ritm bozukluğu, solunum yolları hastalığı, böbrek hastalığı, diabet ve öteki endokrin hastalıklar, karaciğer rahatsızlığı, Alzheimer, Parkinson vs) olanlar, depresyon ve  ruh rahatsızlığı olanlar, alkolikler, yalnız yaşayanlar, çeşitli ilaç (diüretik vs) tedavisinde olanlar, yatağa bağlı olanlar, gebe kadınlar ve şişmanlar, sıcakta ağır fizik aktivitede bulunanlar ciddi risk altındadır. Risk, bireysel konum, sıcağa maruz kalma düzeyi, sıcak havaya adaptasyon kabiliyetine göre değişir.

Güneş çarpmasında alınacak ilk tedbirler:


Sıcakta veya güneşte olan birinde ateş, aşırı halsizlik, bayılma veya ciltte çok kuruma olduğu fark edilirse derhal serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, giysileri çıkarılmalı, düz olarak yatırılmalı, bacakları yukarı kaldırılmalı ve ciltten buharlaşma sağlayacak şekilde soğutulmalıdır. Bu nedenle vantilatör önünde cildi ıslatılabilir, soğuk su banyosu yaptırılabilir yada koltuk altı, boyun ve kalçalarına soğuk kompres uygulanabilir.

Ancak alkolle soğutulmamalı. Bilinci açıksa bol su ve tuzlu ayran vermeli. Şuur bulanıklığı, havale geçirme  gibi belirtiler varsa  vakit geçirmeden hastaneye götürmelidir. Ayrıca adale krampları serin bir yerde dinlenme ve bolca sıvı almaya rağmen 1 saatten uzun sürerse yine doktora  başvurmalıdır. Hastanın soğutulması ve yeterli sıvının verilmesi  mühim bir şeydir.  Ateş düşürücülerin faydası bulunmaz, hatta verilmesi sakıncalı olabilmekte.

Sıcaklarda nasıl beslenmeli


Sıcak havalarda görünmeyen sıvı kaybı (idrar ve terleme dışı) fazladır. O nedenle  kaybedilen su ve tuzu yerine koyacak tarzda bol sıvı almalı, susamayı beklemeden günde  minimum 2- 2.5 litre sıvı tüketmeye itina gösterilmelidir. Bu durum bilhassa susama hissi azalmış yaşlılar için önemlidir.  Susamak bedenin su ihtiyacının bir işareti değildir;  idrar rengi daha güvenli bir göstergedir. İdrarın koyu sarı renkte olması vücutta su eksikliğini gösterir. Yanınızda su şişesi taşımalı, bol miktarda tuzlu ayran tüketmelidir.

Alkol, fazla kafein almamalı.
Ağır ve yağlı yemeklerden kaçınılmalı. Sık aralıklarla ve az az, sebze ve meyveden zengin beslenmeli. Proteinden zengin gıdalar azaltılmalı Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınmalı. Çabuk deforme riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli

Sıcak havalarda nasıl giyinmeli


Açık renkli, pamuk yahut  keten gibi kumaştan yapılmış, bol ve rahat giysiler tercih edilmeli. (Sentetik kumaştan giysiler ciltten buharlaşmaya izin vermediğinden hissedilen sıcağı artırır) Dışarı çıkarken geniş kenarlı şapka, şemsiye, uygun güneş gözlüğü  kullanılmalı.

Güneşli sıcak havalarda yapılmaması gerekenler


Güneşin dik geldiği günün en sıcak saatlerinde (saat 10.00-16.00 arası ) mecbur olmadıkça dışarı çıkılmamalı. Bu saatlerde  denize havuza girilmemeli,  güneşlenilmemeli, dışarıda spor ve yürüyüş yapılmamalı.  Bronzlaşmak için güneşin altında saatlerde yatılmamalı. Sabah ve ikindi saatlerde bile güneşten koruyucu krem kullanarak kısa sürelerle güneşlenmeli.

Evde: Yaşanılan ortam serin tutulmalı,. İdeal oda sıcaklığı gün arasında 32 C’ın altı, gece 24C’ın altıdır.  Bu konum özellikle bebekler, 60 yaşın üstündekiler ve kronik hastalığı olanlar için önemli.  Odanızı bilhassa dışarı ortamın daha serin bulunduğu gece ve sabahın erken saatlerinde  havalandırın. Gündüz güneşe karşı olan pencere ve kepenkleri kapatın. İlaçlarınızı < 25 altında yada buzdolabında saklayın.

Ofiste: Ofislerin yeterince  havalandırılmasına itina gösterilmeli.  Ofis sıcaklığı optimal biçimde klimatize edilmeli.

Arabada: Kapalı ve park edilmiş araç içinde uzun vakit kalınmamalı. Araçlar yeterince havalandırılmalı, klimaları optimal ısıyı sağlayacak ve esinti direkt üzerinize gelmeyecek biçimde ayarlanmalı Özellikle bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar  kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalı. Çünkü araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa müddet sonra yükselir.

Dışarıda: Açık havada çalışanlar bilhassa risk altında. Bu nedenle dışarıdaki işlerinizi ve aktivitelerinizi  hava özelliğine gore programlayın. Egzersizinizi sabah saatlerinde yapın. Güneşin dik bulunduğu öğle  saatlerinde (saat  11.00 ile 16.00 arası)  mümkünse dışarı çıkmayın. Sık çok serin yerlerde mola verin. Bol sıvı almaya özen gösterin. Başınızı, gözlerinizi ve cildinizi güneşten koruyun. Bu nedenle geniş şapka, şemsiye, uygun güneş gözlüğü ve güneş koruyucu krem kullanın

Hastalar: Hastalığınız var ve ilaç kullanıyorsanız (özellikle idrar söktürücü, beta bloker, antidepresan, antipsikotik, sinir ilacı, antihistaminik) mevcut hava şartlarına adaptasyonunuz mevzusunda bilgilendirme ve ilaç dozlarınızın ayarlanması için  doktorunuza başvurun.

Havuzdan bulaşan enfeksiyonlar için önlem alınmalı


Havuzda yüzme ile bulaşan enfeksiyon hastalıkları başlıca göz ve deriyi tutar. Gözde kızarıklık, çapaklanma, akıntı ve sulanma ile seyreden konjoktivit, antibiyotikli göz damlaları ile tedavi edilir. Bu durumlardan korunmak için havuz gözlükleri kullanılmalıdır. Havuzda yayılması rahat olan bir öteki enfeksiyon rahatsızlığı da mantar ve iltihabi enfeksiyonlarıdır. Bunlara karşı tedbir almak için havuza girmeden önce ayak mantarlarına karşı kullanılan özel bir solüsyondan geçmek icap eder.

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları