Yükleniyor ..

Hurma Şifa Kaynağı

1 yıl önce 4600 Görüntülenme 4 dk okuma süresi
Hurma Şifa Kaynağı

Bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın gündelik gıda ihtiyacını karşılamaya yeteceğini biliyormusunuz ?

İdeal Bir Besin


Potansiyel sağlık yararları ve zengin yaşamsal gıdaları barındırması hurmayı hemen hemen potansiyel bir besin haline getiriyor.

Şeker, protein, lif ve yağın haricinde 15 farklı mineral ve C, B1, B2, niasin ve A Vitaminleri yer alıyor. Dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser giderici işlevi olan Selenyum şeklinde minerallerde hurmalarda bulunuyor.

Hurma, insan vücudunun sıhhatli ve zinde kalabilmesi için hayati önem taşıyan 10'dan fazla element içermektedir. Bu nedenle günümüzde bilim adamları, insanın sadece hurma ve suyla senelerce yaşayabileceğini belirtmektedirler. Bu mevzuda tanınmış uzmanlardan önde gelen V. H. W. Dowson ise, bir hurma ve bir bardak sütün bir insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yeteceğini anlatmaktadır.

Hafızaya İyi Geliyor


Hurmalar, bağırsakta bir Vitamin A çeşidi olan Retinal'e dönüşen 15,6 m. Beta-karoten içerir. Yakın yıllarda meydana getirilen bir inceleme Beta-karoten'in uzun soluklu kullanması hafıza kaybı benzer biçimde önleyici yararlar sağlayabileceğini ortaya koymuştur.

Kanseri Önleyici


Hurmalarda yüksek miktarda lif bulunur. (Yüzde 6,5-18). Büyük miktarda hurmayla beslenen bedevi Araplarda kanser ve kalp rahatsızlıkları riskinin düşük bulunduğu ortaya çıktı. Araştırmalar yüksek lifli yiyeceklerle beslenmenin kolon, göğüs ve rahim kanseri olasılığını düşürdüğünü gösterdi.

Hurma, betakaroten açısından da son derece zengindir. Betakarotenin hücrelere hücum eden molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önleyici niteliği bulunur.

Antioksidan Kaynağı


Yüksek besin değerinin yanında hurmaların antioksidan özelliklere sahip olduğu çeşitli araştırmalarda ortaya kondu. Antioksidanlar kanser, damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlemesinde faydalı olduğu biliniyor. Depolanırken bozulmaya eğilimli diğer meyvelerin tersine, hurmaların soğukta muhafazasında antioksidanların yoğunluğu artıyor.

Kalp İlacı


Sâd İbn-i Ebî Vakkas (r.A.) hasta olduğunda Resûlûllah (s.A.V.) Efendimiz hasta zi­yaretine gitmekteler "Mübarek ellerini göğsüme koydu. Hatta ben kutsal elinin soğukluğunu kalbimde hissettim. Sonra -"Sen yürek sorununa yakalanmışsın! Sakif'in kardeşi Haris İbn-i Kelede'ye git. Tedavi ol. O tabib birisidir. Medine'nin Acve hurmasından yedi tane al­sın, onları çekirdekleri ile birlikte dövsün (öğütsün) sonra onu süt ile yağ ile sulandırarak sana yedirsin." Sâd (r.A.) böylece bu hastalıktan kurtulmuştur.

"Eğer Acve hurması bulunamazsa, Medine hurması çekirdekleriyle öğütülür, az badem içi ve hıyar çekirdeği öğütülür. Süt, zeytinyağı ve bal ile pişirilip macun yapılıp soğuk şekilde yedirilir." Bu macun oldukça çok hastalığa şifadır.

Kolesterole ve Damar Sertliğine Faydalı

Çağın rahatsızlığı damar sertliği ve kolesterolü yok eder. Kan damarlarını yumuşatıcı etkisi olmaktadır. Özellikle Arap ülkelerinde yaşayanların hurmadan dolayı kolesterole, kalp damar rahatsızlığına ve kanser hastalığına yakalanma oranları çok düşüktür.

Bebeğin Büyümesini Sağlayıcı


Hurmada potasyum miktarı bol olduğu için bebeğin gelişim göstermesi­ni, gürbüzleşmesini, hasta olmamasını sağlar. Hurmadaki potasyum oranı, bebeğim beslensin di­ye ilk akla gelen çikita muzundan 2.5 kat daha fazla. Hurmanın muz gibi hazmı da zor değildir.

İktidarsızlığa iyi geliyor


Klasik tıp uygulamalarında hurmalar afrodizyak olarak da kullanılır. Hurma palmiyesi poleni bazı ülkelerde iktidarsızlık için kullanılır. Deney hayvanlarında yapılan araştırmalara nazaran hurma özleri sperm sayısı ve hareketliliğini artıyor. İnsanlardaki faydalarını tespit edebilmek için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyuluyor.

Diyabete ve yüksek tansiyona yararlı

Yüksek öğretim enstitüleri etkinlikleri konusunda geleneksel ilaçların biyolojik değerlendirmesine yakın senelerde artan bir ilgi gösteriyorlar. Halk tıbbının sıklıkla uygulanmış olduğu Fas'ta geleneksel tıp bitkileri üzerine muhtelif araştırmalar ve çalışmalar yürütülüyor. Modern tıp bulunmasına rağmen, klasik ilaçlar (örneğin hurmaların diyabet ve yüksek tansiyon'da kullanılması) Fas'ın uzak toplumlarında yaygın olarak kullanılıyor.

Çekirdekleri Bile Faydalı


Hurma çekirdeği karın şişliklerine, bağırsak gazlarına ve toksinlere karşı faydalıdır.

Çekirdekler parçalanarak su ile iyice kaynatılıp içilirse böbrek ve safra taşları olanlara iyi gelir.

Hurma çekirdeği yakılarak sürme benzer biçimde göze çekilirse kirpikleri uzatır, göz çapaklarına iyi gelir.

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları