Yükleniyor ..

İshal Olduğunuzda Bu Gıdalara Dikkat

2 yıl önce 6050 Görüntülenme 1 dk okuma süresi
İshal Olduğunuzda Bu Gıdalara Dikkat

İshal olduğunuzda irak durmanız ihtiyaç duyulan gıdalar

İshal hemen hemen herkesin başına gelen rahatsız edici ve tatsız bir olaydır. Bağırsaklarda sık ve yumuşak hareketlere neden olan bu gastrointestinal problem genel anlamda kısa semptomlar gösterse de bazı hallerde uzun sürerek kötüleşebilir. İşte ishalden biran ilkin kurtulmanız için irak durmanız ihtiyaç duyulan yiyecekler

Süt 

Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz siz ishal iken bağırsaklarınızı daha fazlaca yoracaktır. Eğer bu süreç içinde süt tüketirseniz, laktoz bağırsaklarınıza giderek ishalinizin şiddetini arttıracaktır.

Alkol 

Alkol mide için bir toksindir. Ayrıca, karaciğer metabolizmasını da değiştirdiğinden hazımsızlığa yol açar. Alkol tüketmek ishalinizi arttırarak, daha fazla su kaybına uğramanıza neden olur.

Kahve 

Kafeinin diüretik etkisi ishal nedeni ile oluşan dehidrasyonu kötüleştirir. İshal olduğunuz zamanlarda kafein içermeyen; zencefil yahut naneli bitki çaylarını tercih etmelisiniz.

Baklagiller 

Baklagiller, hem gazın bununla beraber ishalin başlıca sebeplerinden biridir. Bağırsaklarda iltihaba neden olan lektinler baklagillerde bol miktarda bulunmaktadır.

Kuruyemişler

Kuruyemişleri sindirmek zor olsa gerek. Bu nedenle bağırsağınızı tahriş edebilir ve şişkinliğe niçin olabilirler.

Tatlandırıcılar 

Tatlandırıcılar sofra şekerinden daha yavaş emildiği için bağırsaklara absorbe edilmeden ulaşır. Bunun sonucunda ishaliniz daha kötüleşir.

Turpgiller 

İshal iken brokoli, karnabahar ve lahana şeklinde birtakım sebzeler sindirimi zor karbonhidratlar içerdiğinden ishalinizi kötüleştirebilir. Bu turpgil sebzelerin yanı dizi enginar, Brüksel lahanası, soğan,  pırasa ve kuşkonmaz alımını da sınırlandırın.

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları