Yükleniyor ..

Kanda Üre ve Kreatinin Yüksekliği Nedir ?

1 yıl önce 5500 Görüntülenme 5 dk okuma süresi
Kanda Üre ve Kreatinin Yüksekliği Nedir ?

Birçok hasta böbrek hastalığı ile tesadüfen yaptırdığı bir kan tahlilinde Üre ve kreatinin değerinin yüksek çıkması sonucu tanışır ve morali bozulur..

Kreatinin yüksekliği sık olan bir problemdir (ülkemizde 6-7 erişkinin birinde böbrek sorunu, yaklaşık 20 yetişkinin birinde de kreatinin yüksekliği bulunur) ve hastaların çoğu farkında dahi değildir. Bu nedenle farkına vardığınız için sevinmeniz bile mümkün bundan dolayı  bundan sonra böbreklerinize daha fazla dikkat ederek onları koruyabilirsiniz.

Kreatinin nedir?


Kreatinin kas hücrelerinde oluşan, böbrek vasıtası ile vücuttan atılan, böbreğin görevini iyi yapıp yapmadığını gösteren ve ölçümü basit bir maddedir.

Üre nedir?


Yaşam için vücudumuzda çok sayıda biyokimyasal olay olur. Örneğin proteinler oldukça çok olaya katılır ve nihayetinde parçalanır. Parçalanan proteinler üre durumuna gelir ve vücuttan atılır.

Böbrek yetmezliğinde üre ve kreatinin niçin yükselir?

Üre ve kreatinin böbrekten süzülerek atılır. Böbrek yetmezliğinde böbreğin süzme rolü azaldığı için üre ve kreatinin birikmeye adım atar. Kanda üre yada kreatinin ölçülerek böbrek yetmezliği olup olmadığı ve varsa böbrek yetmezliğinin derecesi saptanır.

Kanda üre ve kreatinin yükselmesi böbrek yetmezliğinin göstergesimidir?

Özellikle hafifçe yükselmelerde öteki nedenlerle (örneğin protein veya kaslarla alakalı sorunlar) de yükselebilir .Üre ve kreatinin yüksekliğinin böbreğemi. Böbrek dışı bir nedene mi. Bağlı bulunduğunu size ancak bir böbrek rahatsızlıkları (nefroloji) uzmanı söyleyebilir.

Kaslarda ne tür sıkıntı olabilmekte?

Ağır spor yapanlarda adale kitlesi artmış olduğundan kanda kreatinin yükselebilir. Öte taraftan, adale kitlesi çok azalmış kişilerde kanda kreatinin normal sınırlarda olmasına rağmen böbrek hastalığı olabilmekte.

Üre mi önemli kreatinin mi?

İkisi de önemli bir şeydir. Böbrek yetmezliği deyince daha çok üre akla gelir olmuştur. Eski zamanlarda kanda üre düzeyine bakmak kreatinin düzeyine bakmaktan daha kolay olduğu için üre bakılırdı. Otomatik makinelerle bundan böyle kreatinin bakabilmek çok kolaylaşmıştır. Üre, kreatinine göre böbrek dışı çok sayıda faktörden etkilenir, bu nedenle daha azca hassastır, yanılgılara açıktır doğrusu üre yüksek olduğu şekilde böbrek normal olma olasılığı daha yüksektir. Yani böbrek yetmezliği için kreatinin daha önemli bir şeydir fakat kreatinin yüksek olmasına karşın böbrek de doğru çalışmıyor olabilir.

İki böbrekde mi hasta sorularına cevap

Kreatinin yüksekliğinin sebebi böbrek hastalığı ise 2 böbreğin de hasta olduğu doğrudur . Bir böbreklerini yakınlarına bağışlamış insanlarda tek böbrek vardır ve bu böbrek sağlam bulunduğu sürece kreatinin yükselmez.

Su içmekle kreatinin düşer mi?

Bir miktar düşebilir fakat kalıcı böbrek hasarı varsa normale gelmez. Önemli olan kreatininin düşmesi değil yükselmemesi yada yavaş yükselmesidir.

Et yemesem kreatinin düşer mi?

Düşebilir fakat bunun nedeni genelde böbreklerin daha iyi çalışması değil beslenme bozukluğuna bağlı kasların zayıflamasıdır. Kaslar zayıflarsa kreatinin üretimi azalacağı için kanda kreatinin düşebilir. Üstelik et benzer biçimde proteinler daha az yendiği için sebze, meyveye ağırlık verilmesi bir de potasyum hastalığına neden olabilmekte. En iyisi doktoru dinlemek.

Kreatinin yükselmesini nasıl önleyebilirim?

Genel olarak gereksiz ilaç kullanımını önlemek, ilaç gerekirse bilinçli kullanmak, yeterli sıvı almak, faal tansiyon kontrolü (yakınma olmadan bile arada ölçerek) ve nefrolog takibini aksatmamak gerekir.

Tansiyon takibi neden önemli bir şeydir?

Tansiyonun yüksek seyretmesi böbrek yetmezliğinin hızlı büyümesine ve kreatinin değerinin yükselmesine neden olur

Kreatinin yükselmesi böbrekten başka bir hastalığın belirtisi olabilirmi.?

Evet.  Bazı kan hastalıkları ve hormonal bozukluklarda ilk keşif kreatinin yükselmesi olabilmekte, bu nedenle ilk değerlendirme fazlaca mühimdir.

Böbreklerimden hiç bir şikayetim yok, doktorum böbreğimin hasta olduğunu söyledi, böyle bir şey mümkün olabilirmi.? Erken böbrek yetmezliği nasıl anlaşılır?

Böbrek yetmezliğinin erken döneminde hastada hiç bir işaret ve bulgu olmayabilir. Bu dönemde böbrek hastalığı ancak kanda üre veya kreatinin ölçümü yapılarak anlaşılabilir. ‘Böbrek hastalığı sinsidir’ denmesinin sebebi de budur. Üre ve kreatininin yükselmesi hissedilmez. Hafif yükseklikler gerek hasta gerekse de doktor tarafınca önemsenmeyebilir, ihmal edilebilir.

Kanda üre ve kreatininin normal düzeyleri nelerdir?

Normal değerler üre için 20-50 mt./dl ve kreatinin için 0.8-1.2 mt./dl’dir. Bu değerler laboratuvarlara göre küçük farklılıklar gösterebilir.

Böbrek yetmezliğinin erken döneminde hastada hiç bir işaret ve bulgu olmayabilir. Bu dönemde böbrek hastalığı ancak kanda üre veya kreatinin ölçümü yapılarak anlaşılabilir. ‘Böbrek hastalığı sinsidir’ denmesinin sebebi de budur. Üre ve kreatininin yükselmesi hissedilmez. Hafif yükseklikler gerek hasta gerekse de doktor tarafınca önemsenmeyebilir, ihmal edilebilir.

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları