Yükleniyor ..

Kiraz Sapı'nın Faydaları

1 yıl önce 4340 Görüntülenme 5 dk okuma süresi
Kiraz Sapı'nın Faydaları

Kiraz sapı çayı nasıl hazırlanır?

Kurutulmuş kiraz sapı, oldukca şifalı bir bitkidir, sağlığa yararları içinde şunlar bulunur: Kiraz sapı, bakiye idrara neden olan prostat hipertofisine karşı, bayanların regl dönemlerindeki ödem artışına karşı, toksin atıcı olarak, dolaşım bozukluğuna karşı, mesanenin boyun obstrüksiyonlarından ötürü idrar yapma zorluğuna karşı yararları olan bir bitkidir. Kurutulmuş kiraz sapı çayının hazırlanışı ise şöyledir :
 1 büyük bardak kiraz sapı çayı için 1 yemek kaşığı kurutulmuş sap kullanabilirsiniz. Kaynamış suyu kiraz saplarının bulunmuş olduğu bardağa döktükten sonrasında 5 dakika demlemeniz yeterlidir

Kurutulmuş kiraz sapının yararları
Sakinleştirici tesiri vardır
Susuzluğu giderir
Böbreklere faydalıdır
İdrar söktürücüdür
Kanı temizler
Böbrek taşı oluşumunu geciktirir
Kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır
Fazla suyun vücuttan atılmasına destek olur
Karaciğere faydalıdır
Kilo vermeye yardımcıdır
İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir

Kurutulmuş kiraz sapının kendine özgü basit bir kimyasal yapısı ve mükemmel bir biyokimyası olmaktadır. Karmaşık olmayan, düzenli ve bariz bir selülozik yapıya sahiptir. İçerdiği etkin maddelerin azlığı ve bağımsızlığı onu tedavi amaçlı kullandığınız takdirde oldukca güçlü kılmaktadır. Kirazın tuz dengesini olumsuz etkilemeden vücuttan su atması malum en genel özelliğidir. Vücuttan hem su atar bununla beraber kanı sulandırır. Damarlarımızın dostudur. Bu sayede kalbin daha rahat çalışmasını sağlar. Bu hususiyet meyvelerde oldukça nadir görülen bir özelliktir. Damarların içten yağlanmasına karşı önleyici gücü oldukca güçlüdür

Sabahları aç karnına tüketilecek bir avuç kiraz kötü huylu kolesterolün olumsuz etkisine karşı gün boyu adeta bir kalkan oluşturur. Triglyseridin ve kolesterolün düşürülmesinde ve dengelenmesinde etkilidir. “Nasıl olsa bir avuç kiraz
tükettim, gün içerisinde ne yiyeceğime dikkat etmeme gerek kalmadı” gibi düşünmek yanlıştır. Kurutulmuş kiraz sapı çayını bilmeyen bulunmamakta. Ancak, beylerde en erken kullanılacak yaş kırk ve sonrasıdır.

Genç kadınlar da en erken 15 yaşından sonrasında kurutulmuş kiraz sapı kürü uygulayabilirler. Bayanların genel olarak kurutulmuş kiraz sapı kürünü nasıl ve hangi durumlarda uygulayabileceklerini “kiraz sapının regle bağlı ödeme karşı faydaları ve kullanımı” başlığında bulabilirsiniz.  Kirazın prostat şikayetlerinin ortadan kaldırılmasında görkemli bir tesiri vardır. Ancak, tek başına kür şekilde prostat şikayetlerine karşı etken değildir. İkinci bir bitkiyle birlikte kullanılması şarttır.

Kiraz sapının regle bağlı ödeme karşı faydaları ve kullanımı

Regl dönemlerinde  birçok kadın vücutlarında oluşan şişmeler'den şikayetcidirler. Estetik manada can sıkıcı olan bu durumdan kurtulmanın en rahat yolu kurutulmuş kiraz sapıdır. Kiraz sapını kaynatıp içmek hem dolaşımı ve toksin atılımını kolaylaştırmakta, bununla beraber vücutta oluşan şişliği (bilhassa yüz kısmında) yok etmektedir. Kurutulmuş kiraz sapı kürü, regl sürecinin ödemine karşı etkin bir kürken, organ veya doku ödemine karşı tesiri oldukca azdır.

Kiraz sapı çayının hazırlanışı


Kaynamakta olan bir litre suya ortalama bir avuç kiraz sapını atınız. Beş dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşde kaynatınız. Soğuduktan sonra süzünüz ve bir şişeye doldurarak buzdolabında koruyunuz’ Aç yada tok, regl boyunca her gün bir su bardağı içiniz. Hazırlanan kiraz sapı suyu buzdolabında 3 gün bekleyebilir. Üç  günden sonra artan miktarı kullanmayınız. Gerekiyorsa tekrar her 3 günde bir taze olarak hazırlayınız. Satın aldığınız kiraz sapları tozluysa soğuk suda yıkayabilirsiniz. Kesinlikle sıcak suda yıkamayınız.

Kiraz sapının toksin atıcı ve dolaşım bozukluğuna faydası

Kaynamakta olan bir litre suya yaklaşık bir avuç kiraz sapını atınız. Yedi dakika ağzı kapalı şekilde kısık ateşte kaynatınız. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra, ısısının düşmesini beklemeden süzünüz ve bir şişeye doldurarak buzdolabında koruyunuz. Yemeklerden yarım saat önce yada yemeklerden iki saat sonra günde sadece bir su bardağı içilir. Bir hafta uygulandıktan sonra 3 gün ara verilir, tekrar bir hafta uygulanır ve sonrasında kür sonlandırılır. Hazırlanan kiraz Sapı suyu buzdolabında üç gün bekleyebilir. Üç günden sonrasında artan miktarı kullanmayınız. Gerekiyorsa yeniden üç günde bir taze olarak hazırlayınız.. Satın aldığınız kiraz sapları tozluysa soğuk suda yıkayabilirsiniz. Kesinlikle sıcak suda yıkamayınız.

Kiraz Sapı Banyosu (Vücut ve ayaklar için)

Bu tarifimiz şişkin gözler ve yorgun ayaklar için; 4 tutam kiraz sapını 3 litre suda 10 dakika kaynatın. Kaynama bitiminde içerisine 20 gram çubuk tarçın tanesi ve 5 gram ıhlamur (15-20 yaprak) ilave edin. Hazırladığınız bu karışımla yapacağınız banyo, cildinize nefes aldıracak. Bir kaba bu karışımdan koyun ve içinde ayaklarınızı 20 dakika kadar bekletin. Ağrılarınızdan kurtulduğunuzu ve ayaklarınızın güzelleştiğini fark edeceksiniz.

Not: Hekiminizin verdiği ilaçIar var ise mutlaka kullanınız. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanınız. Öncelikle bilmeniz gereken nokta, kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda hekiminizin görüşünü alınız. Hekime gitmeden ve tanı koydurmadan şikayetiniz mutlaka, bu yazıdaki bilgilerle kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. 

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


kadinvsaglik;

kiraz sapının faydaları hakkında makaleniz çok güzel benimde bir sitem var kadınlar sitesi gerçekten bu alanda site sahibi olmak çok zor inş siteniz iyi yerlere gelir. Kiraz makalenizi çok beğendim.

    03 Haziran 2018 11:26

Facebook Yorumları