Yükleniyor ..

“Lejyoner Hastalığı” Yaz Gribi

1 yıl önce 3030 Görüntülenme 3 dk okuma süresi
“Lejyoner Hastalığı” Yaz Gribi

Halk arasında “Yaz gribi” olarak bilinen aslına bakarsak kışın yakalanan gripten değişik bir rahatsızlık olan “Lejyoner Hastalığı” kış gribinden farklı bir tedavi gerektirmektedir.

Sıcak havaların gribe karşı kalkan rolü görmüş olduğu düşünülse de, yaz ayları ateş, halsizlik, kas ağrılarıyla gelen grip bunun gibi şikayetlerin yaşanmasına neden olabilir.

Yanlış klima kullanımı sebebiyle ortaya çıkan ve “Klima Hastalığı” olarak dabilinen “Lejyoner Hastalığı” ve tedavisi ile alakalı bilmemiz gerekenler :

Kış gribinden farkı…

Yaz aylarında da soğuk algınlığı ortaya çıkabilir ve kendini grip, nezle, üşütme gibi belirtiler ile gösterebilir. Ancak halk içinde bilinen adı ile “yaz gribi” ifadesi kışın yakalanan gripten oldukça farklı bir anlam ihtiva eder. ‘Yaz gribi’ nin gerçek adı ‘Lejyoner Hastalığı’ yada ‘Klima Hastalığı’dır.

Kişiden kişiye bulaşmıyor

Yaz gribi yahut yaygın olarak klima rahatsızlığı olarak adlandırılan lejyoner rahatsızlığı; ateş, halsizlik, kas ağrıları, daha sonraki süreçte de öksürük, balgam çıkarma, derin nefes alma hevesi benzer biçimde belirtilerle ortaya çıkar. Grip ile benzer emareler gösterse de hastalığın sebep bulunduğu organizmalar gribe göre oldukca fark eder. Öncelikle bu rahatsızlık insandan insana bulaşmaz. Hastalık mikrobu; su tesisatlarında, soğutma kulelerinde, havalandırma sistemlerinde çoğalarak bulaşır. Bu cihazların içerisinden geçen suların zerreciklerinin solunması yada istem dışı nefes yollarına kaçması ile ortaya çıkar. Günler arasında ferdin azar azar hastalanmasına sebep olur.

Kış gribi ilaçlarınızı kullanmayın

Lejyoner Hastalığı tedavisinde ne olursa olsun daha ilkin kış gribi ve soğuk algınlığında uygulanan veya çevreden önerilen ilaçlar dikkate alınmamalıdır. Mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olunarak, doktorun öneri ettiği ilaçlar kullanılmamalıdır. Bu hastalığa en başından yakalanmamak için şu önlemler alınabilir;

Klimaların ve havalandırma sistemlerinin umumi bakım ve temizlikleri ile periyodik filtre değişikliklerinin zamanında yapılmalıdır.
Havuzların bakım, ilaçlama, havalandırma işlemleri, su değişimi ve havuz suyu boşaltılarak meydana getirilen detaylı zemin temizliğinin, zamanında ve özenle yapılmalıdır.

Klimayı doğru kullanın

Yazın klima kullanması genel olarak en az düzeyde olmalıdır. Ancak klima kullanılması gerekiyorsa, klimanın sık sık kapatılması bir süre bekledikten sonra yeniden açılması, hafif ama kesintisiz birkaç saat çalıştırılması, sıcaklık ayarının çok düşürülmemesi, ideal serinliği elde edecek şekilde kurulması, bakımlarının tertipli şekilde yaptırılması ve filtrelerinin zamanında yenilenmesi oldukça önemli bir şeydir. Uyunacak olan odanın pencere kanalıyla havalandırılması, klima ile serinletilmesinden daha sağlıklıdır. Ancak oldukca sıcak günlerde klima kullanması sözkonusuysa ve klimalı ortamda uyunacaksa;

1:Gün boyu yaklaşık her saat başı bir bardak su içilmelidir.
2:Klimanın yaklaşık 22 - 23 aşama civarında bir sıcaklığa ayarlı olmalıdır.
3:Soğuk hava çıkış hızı (üfleme) en düşük şiddette olmalıdır.
4:Soğuk hava çıkış yönü odanın tavanına dönük olmalı, sabit kalmalıdır.
5:Klima uyuyan insanların üstüne direkt yönlenmemelidir.
6:Hem pencere hem klimanın açık bulunduğu bir odada uyumamalıdır.
7:Kişi üşüme hissiyle uyanılırsa klimayı kapatmamalı, sıcaklık ayarını üç - 4 aşama artırmalıdır.

 

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları