Yükleniyor ..

Meme Kanserinde Yeni Yöntem

2 yıl önce 5930 Görüntülenme 5 dk okuma süresi
Meme Kanserinde Yeni Yöntem

Meme Kanserinde Kemoterapi Tarih Oluyor

Bilim adamlarının devamlı üzerinde çalmış olduğu kanser hastalığının tedavi yöntemlerine gün geçtikçe yenileri ekleniyor. Kanser sorununa yakalanmış insanlar için kanser bundan böyle çözümü olmayan bir dert değil. Bu hastalıkla savaşım için uzmanlar sürekli çalışıyor ve hanımefendilerin korkmuş olduğu ve günümüzde artan bir kanser rahatsızlığı olan meme kanseri için yepyeni bir tedavi yöntemi geliştirildi. Meme kanserine yakalanmış olan insanlar için bir umut olan bu yöntemden sizlere bahsedeceğim.

“Hücre içi kemoterapi” kanser tedavisinde yeni bir devrim yaratacak.

Avrupa’da onay almış bu tedavi yöntemi için Türk hekimlerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Bu yönteme göre tedavi için geliştirilen ilaç direkt kanserin bulunduğu bölgeye enjekte edilmektedir ve kanseri olduğu yerde nötr bir hale getiriyor. T-DM1 yöntemi adı verilen bu yöntem direkt kanserli hücreye ulaşması bakımından kanserle mücadele de daha etken olacağı düşünülüyor. Bu yöntem kullanılarak meme kanseri tedavi sürecine kemoterapisiz bir halde devam edilmesi planlanıyor.

T-DM1 yöntemi nedir?

Ülkemizde her 10 hanımdan birinde görülen meme kanseri için önemli bir rol oynayan bu metot öteki kanser hastalıklarının tedavisi içinde kullanılmaktadır. Yöntem bizlere hücre içi kemoterapi adını verdiğimiz tedavi alternatifini uygulamaya geçirmemizi sağlamaktadır. Tıp dili ile anlatacak olursak  içerisinde Trastuzumab bulunan monoklonal  antikor ismi verilen maddeye kemoterapi ilacı bağlanıyor ve bu memede bulunan kanserli bölgeye enjekte edilmekte. Orada tutunan monoklonal antikorun ucuna bağlanmış olan kemoterapi ilaç ise tümörün bulunduğu alanın doğrusu kanserin içerisine giriyor ve tümör orada nötr hale getiriliyor.

Kemoterapisiz bir kanser tedavisi mümkün mü.?

Bu soruya “evet” yanıtını belki de oldukca yakın bir zamanda söyleyeceğim. Ama şimdilik tam anlamıyla kemoterapinin bundan böyle olamayacağını söylemem kanser hastalarını boşu boşuna ümitlendirmem olur ki böyle birşeyi diyemem. Ancak hücre içi kemoterapi yakın bir zamanda kullanılmaya başlamış olacak olan bir metot ve bu yöntem geliştirilip mide, akciğer, bağırsak gibi kanserli bölgelerde uygulanmaya konulduğunda kanser sorununa kemoterapi olmadan çözüm bulunmuş olacak. Zaten bu yöntem sırf meme kanseri tedavisi için değil tüm kanser hastalıklarının tedavisi için uygulamaya konulacak.

Tedavinin tatbik süreci nasıl olacak?

Tedavi şimdilik fazlaca yeni olduğu için ya hiç kemoterapi almamış olan hastalara yahut oldukca kısa bir müddet kemoterapi tedavisi görmüş hastalar üstünde uygulanıyor.

Hücre içi kemoterapi yönteminin artıları ise bildiğimiz kemoterapi de yaşanan olumsuzların daha azca hatta bir ihtimal de hiç görülmemesi olmaktadır. Kemoterapi de görülen saç dökülmesi, terapi sonrası mide bulantısı halsizlik gibi olumsuzluklarla karşılaşılmıyor. Kanser sorununa yakalanan bireylerin tedavi sürecinde bu tür problemler le yüz yüze kalmaları onları psikolojik açıdan fazlaca yıpratıyor. Devrim niteliğindeki bu yöntemle kanser tedavisinde kimse saçlarını kaybetmeyecek.

Genetik haritalar meme kanserini kemoterapisiz döneme taşıyor.

Her geçen gün gelişen tıp yardımıyla  bundan sonra çözümsüz bir dert, şifasız bir rahatsızlık kalmayacağa benziyor. İnsanların ırsi haritalarının çıkarılmaya başlandığını sanırım duymuşsunuzdur. Duymayanlar için birde ben söylüyorum. Evet artık herkesin bir genetik haritası çıkarılabiliyor.

Bu ırsi haritalar T-DM1 yönteminin kullanılmasına kolaylık sağlamaktadır. Genetik haritalar vücutta bulunan tümörlerin farklılıklarını görmemizi kolaylaştırıyor ve böylece meme kanserine niçin olan moleküllerin genetik yapıları araştırılıyor. Genetik moleküllerin araştırılması kansere neden olan tümör için müsait ilaç tedavisinin uygulanmasını da kolaylaştırıyor.

T-DM1 tedavisinin yanında kemoterapisiz bir hormon tedavisi

Bu tedavi dönemi henüz oldukça yeni bulunmasına karşın meme kanseri tedavisinde kullanılan hormon tedavilerine göre oldukca daha etkili. Bildiğiniz şeklinde hormon tedavileri de meme kanseri için uygulanan bir öteki tedavi yöntemiydi. Ancak hormon tedavisinde uygulanan ilaçlar bir süre sonra direnme kazanıyor ve tedavi periyodu yarım kalıyordu. Bu konum kemoterapiye dönmekten öteki çözüm bırakmıyordu. Oysa yeni geliştirilen metot ile Everolimus müessir maddeli bir molekül ağız kanalıyla alınıp hormon tedavisinin direncini kırıyor ve tedavi sürecinini devam etmesini sağlamaktadır. Bu hap yardımıyla hormon tedavisinde de kemoterapiye gereksinim kalmadan sürecin işlemesi sağlanıyor.

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları