Yükleniyor ..

Ramazan'da Sağlıklı Beslenme

1 yıl önce 3340 Görüntülenme 4 dk okuma süresi
Ramazan'da Sağlıklı Beslenme

Ramazan ayında dengeli beslenmek ve yeterli sıvı almak hayati önem taşıyor.

Sağlıklı ramazan için nelere dikkat edilmeli? İftarda ve sahurda beslenme nasıl olmalı?

 

Ramazan ayında dengeli beslenmek ve yeterli sıvı almak hayati önem taşıyor. Yüksek sıcaklık ve rutubet vücuttan terleme ile sıvı-elektrolit kaybını artırıyor. Aşırı sıvı ve elektrolit yitirilmesine bağlı şekilde bayılma hissi, baş dönmesi, bulantı dikkat dağınıklığı benzer biçimde sağlık problemleri oluşabiliyor. Uzun açlık sonucu kan şekerinin düşmesi de baş ağrısı, sinirlilik, uyku hali benzer biçimde rahatsızlıkları beraberinde getiriyor. Dolayısıyla Ramazan boyunca hem yeterli sıvı almaya aynı zamanda dengeli beslenmeye özen göstermek gerekiyor.

“Günün oruç tutulmayan bölümünde minimum 3 öğün yemek yenmeli ve kesinlikle sahura kalkmaya özen gösterilmeli”

Sahur öğünü, bütün günün besin ve enerji ihtiyacını karşılayacağı için oldukça önemli. Sahur öğününde yağlı, tuzlu ve ağır yemekler yenmemelidir.

“Sahurda süt, peynir yumurta benzer biçimde kahvaltılıklar, çorba, sebze yiyecekleri, yoğurt, bulgur pilavı şeklinde yiyecekler yenilebilir. Yemeklerle birlikte kuru yada taze meyve, ceviz, badem şeklinde kuruyemişlerin tüketilmesi enerji ve mineral açısından destekleyici olabiliyor. İçecek olarak kafeinli içeceklerden uzak durulmalı ,bitki çayları, az şekerli kompostolar tercih edilmeli.”

İftarda hızlı yemek yemek sıhhat sorunlarına neden olabiliyor


Ramazan ayının en eğlenceli yanı; kalabalık sofralarda yenen güzel yemeklerdir. Ancak uzun soluklu açlık sonrası bu sofralarda süratli ve kontrolsüz bir biçimde yemek yemek kilo almaya, anlık tansiyon ve şeker yükselmelerine yol açabiliyor. Bu sebepten dolayı iftar yemeğine peynir, hurma, zeytin şeklinde kahvaltılıkla veya çorba şeklinde hafif bir yemekle başlanılması, bir süre ara verildikten sonra etli yada etsiz bir sebze yemeği, salata, yoğurt ile devam edilmesi gerekiyor. İftarda çok şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli, yemekler yavaş yavaş ve iyi çiğnenerek tüketilmeli.

Sıvı alımına dikkat!


İftardan sahura kadar olan süreçte, sıvı ihtiyacını karşılamak için aralıklı olarak su içmek çok önemli. Sıvı olarak başta su olmak üzere çay, bitki çayları, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu benzer biçimde içecekler tercih edilebilir.
 
İftardan sonra hareket edin


İftar yemeğinden sonrasında hareket etmek hazımsızlık sorunlarını önlenmeye destek olur. Ramazan ayında değişen beslenme düzeninizin olabildiği bağırsak problemlerini yaşamamak için yemeklerde lif payı yüksek besinler (tam buğday ekmeği, bulgur, sebze yemekleri benzer biçimde), ara öğünlerde meyve, kuru yemişler (ceviz, fındık, badem vb.) tüketilmeli. Ramazan ayında daha rahat hazım için yiyecek pişirirken fırında veya haşlama yolunu kullanılması, kızartma ve kavurmalardan uzak durulması gerekiyor.

İftar sofranızdan bu gıdaları eksik etmeyin


İftarda evvela su içilmelidir. Su oldukça soğuk veya çok sıcak olmamalıdır.
Yemeğe çorba ile başlanmalıdır.
Mutlaka bir çeşit sebze yemeği veya salata olmalıdır.
Yoğurt veya ayran mutlaka olmalıdır.
Tatlı olarak sütlü tatlılar, ara öğünlerde tüketilmelidir. Şerbetli, ağır tatlılar insanda şeker yüklemesine sebep olabilir.
İftarda pilav, makarna, börek yerine esmer ekmek tüketilmesi daha uygundur.
Et-tavuk-balık da iftarda tüketilmesi gereken diğer gıdalardandır.
 
Sağlıklı bir oruç için sahur önemli


Protein tokluk sağladığı için yumurta, peynir, süt, yoğurt mutlaka tüketilmelidir.
Sahuru kahvaltı benzer biçimde yapmak en uygunudur.
Bol sıvı alınması mühim olduğundan bol su içilmelidir.
Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve vücut direncinin çoğalması için mevsim meyvelerinden sahurda bir porsiyon kesinlikle yenmelidir.
Tuzlu besinler yenilmemelidir.
Sahura mutlaka kalkılmalıdır.

Ramazan’da sıhhatli beslenme mönüsü:


 
İftar (1. Öğün)
1 bardak su
Kahvaltılık (zeytin, peynir)
1-2 hurma
1 kase çorba
1 dilim ekmek veya 1/8 pide (bir avuç içi kadar)
 

Yarım saat sonra (2. Öğün)
Izgara köfte, et veya tavuk
Zeytinyağlı sebze
Salata
Yoğurt
 
Ara Öğün
2 top dondurma veya 1 porsiyon meyve
 
Ara Öğün
1 minik kase sütlü tatlı yada meyve
 
Sahur
Kepekli peynirli tost
Domates - Salatalık
1 yumurta
1 bardak süt
1 porsiyon meyve

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları