Yükleniyor ..

Ses Kısılması

2 yıl önce 6450 Görüntülenme 5 dk okuma süresi
Ses Kısılması

Ses Kısılmasının Sebepleri Nelerdir?

Ses kısılması, sesini çok kullanan avukat, öğretmen, tiyatro oyuncusu ve de ses sanatçısı gibi meslek gruplarını tehdit eden bir hastalıktır. Konuşmadan mesleğini icra edemeyecek olan bu iş grupları her ne kadar ses kullanma tekniklerini biliyor olsalar da, zaman zaman seslerini birkaç günlüğüne kaybetme tehlikeleri ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu durumda da ses kısılması durumunda evde hangi acele konum uygulamalarının yararlı olabileceğini merak etmektedirler.

Ses kısılmasının en temel sebebi ses tellerinin ve gırtlağın tahriş olmasıdır.

Bu tahrişe sebep olabilecek bazı etkenler

Yoğun sigara ve alkol kullanılması
Sesin doğru kullanımının bilinmemesi
Sinir nöbetleri ile gerçekleşen gırtlaktan bağırma ve feryat
Sürekli fısıltı ile konuşmak
Gürültülü ortamlarda bağırarak konuşmak
Kronik bir hale gelen öksürük
Reflü yada kusma nedeniyle ses tellerine ulaşan mide asidi
Tahriş edici kimyasal gazların bulunmuş olduğu ortamda bulunmak ve gazları solumak

Diğer ses kısılması sebepleri şunlardır;

Larenjit adı verilen, genellikle viral olan fakat bazen bakterilerin de sebep olabildiği gırtlak enfeksiyonları
Grip yada nezle şeklinde soğuk algınlıkları
Ses tellerindeki iyi huylu tümörler, nodüller yada kistler
Ses tellerinin hareketlerini etkileyen sinirlerin felci
Alerjiler yada var durumdaki geniz akıntısı
Gırtlakta bulunan ya da muhit dokularda yer edinen tümörler
Boyunda bulunan ve de ses tellerine yakın olan tirod bezinin az veya çok çalışmasına bağlı olan şikayetler ve de bu rahatsızlıklar sonucu olunan ameliyatlar
Akciğerlerde meydana gelen şikayetler
Şeker rahatsızlığı veya bilhassa beyin temelli olan sinir sistemi hastalıkları

Ses Kısılmasına Neler İyi Gelir?

Ses kısıklığının sebebi ancak gırtlağın tahrişine dayanıyorsa, bitkisel ilaçlar ile şifa bulunabilir. Ancak bir haftada geçmeyen ses kısılmaları, boğaz tahrişinden daha önemli olan hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu sebeple geçmeyen ses kısıklıklarında daha çok vakit kaybedilmeden kulak burun boğaz doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Bıldırcın Yumurtası

Sesinizin kısılmasını beklemeden, ses ve soluk açmak için yapabileceğiniz en mucizevi metot, pişmeden bıldırcın yumurtası içmektedir. Her gün çiğ bıldırcın yumurtası içerken birkaç hafta içerisinde hem nefesinizin geliştiğini, aynı zamanda sesinizin rahat basit yorulmadığını farkına varacaksınız. Ayrıca kronik öksürüğünüz de iyileşecektir. Tek fena yanı balgam söktürdüğü için ilk zamanlar yoğun sık lavaboya gitme ihtiyacı duymanız olacaktır.

Kırmızı Turp

Büyük bir kırmızı turpun üzerini ceviz büyüklüğünde oyunuz. Oyduğunuz bölüme 1.5 tatlı kaşığı kadar bal dökmeniz gerekiyor. Turp bu halde 24 saat bekledikten sonrasında, tabağın dibinde biriken sıvıdan 3 saat arayla birer kaşık için.

Tarçın

Bir çay bardağı kadar suya bir çubuk tarçın koyarak 7-8 dakika kadar kaynatılması ve oradan da ılıtılması gerekebilir. İçebileceğiniz ısıya gelen tarçın çayını içiniz.

Diğer Seçenekler

Nöbet şekeri yahut kaya şekeri olarak adlandırılan şekerin emilerek tüketilmesi sesi açmaktadır.

Çekirdek kakuleyi tüketerek sesinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ağız ve gırtlakta hijyeni sağladığından grip ve nezle gibi hastalık sebebiyle sesiniz kısılmışsa, hastalığınızın geçmesine de destek olacaktır. Sinüslerin açılmasına destek olabilmekte.

Yarım fındık boyutunda hıthıt bir fincan sıcak suda eritilip içildiğinde sesin kısılması geçecektir.

Turp kaynatılıp ağız gargara edilmelidir.

Lahana kaynatıldıktan sonrasında suyu alınarak şekerle şerbet yapılır ve de lahananın içine kuru üzüm veya kuru incir konulara yenilir.

Havuç iyice pişirilir ve suyu şekerle şerbet yapılır. Pişen havuç ise ceviz, çamfıstığı ve öteki fıstık türleri ile beraber yenilir.

Dövülen kereviz koyun sütü ile içilir.

Ilık su ve baldan meydana getirilen şerbet öksürüğe eşlik eden ses kısıklığı için faydalıdır.

Sık çok su içmek ses tellerini nemli tutacağından, ses kısıklığının daha fazla ilerlemesini engelleyecektir.

İçilen sıcak bitkisel çayları boğazı yumuşatacak ve de ses kısıklığının anlık şekilde dahi olsa azalmasına destek olacaktır.

Birazcık balın bolca zencefil ile yoğun bir kıvam alana kadar karıştırılması ve de kaşık kaşık yenilmesi hem solunum yolu enfeksiyonlarınıza bununla beraber sesinizin kısıklığına iyi gelecektir.

Zencefili çay olarak ya da salataya veya yemeğe serperek tüketmek de ses tellerinize iyi gelecektir.

Bal mütevazi şekilde tüketildiğinde dahi ses tellerini rahatlatacaktır. Ancak karabiber ve bal karışımı sesinize oldukca daha iyi gelecektir.

Bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi karışmasını sağlayarak hem ağız ve gırtlak hijyeninizi sağlayarak gribal enfeksiyona savaş açabilir, bununla birlikte ses tellerinize bir iyilik yapabilirsiniz.

Tuzlu su ile gargara yapmak hem ağız içerisindeki ve boğazdaki enfeksiyonlara, bununla beraber ses tellerinize iyi bir seçimdir.

Buhar soluyarak ses tellerinizin nemli kalmasına destek olabilirsiniz. Buhara papatya yağı, kekik yağı, lavanta yağı gibi aromatik yağlar katarak tedavinin etkisini fazlalaştırabilirsiniz.

Acı biber yemeniz sesinizin açılmasını sağlayacaktır.
Acı biberi yarım çay kaşığı bal ile tüketebilir, yarım çay kaşığı bal ile bir çay kaşığı acı biberi bir bardak ılık suda karışmasını sağlayarak da içilebilir hale getirebilirsiniz.

Yarım limonu sıkarak bir fincan sıcak su ile karıştırabilir ve dilerseniz karabiber de atabilirsiniz.

Bir diş sarımsak ve iki karanfili ağzınızda emebilirsiniz.

 

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları