Yükleniyor ..

Şifa Kaynağı Karpuz

1 yıl önce 3740 Görüntülenme 5 dk okuma süresi
Şifa Kaynağı Karpuz

Peynirin en iyi dostudur Karpuz

Karpuz, antioksidan özelliği ile vücudu hastalıklardan koruyor

Antioksidan özellik gösteren yemekleri pek bir seviyorduk, karpuzda da olduğunu öğrenince pek bir sevindik. Fenolik bileşikler açısından çok zengin olan karpuzumuz, bu bileşiklerin vücuda olan harika etkisiyle hepimizi mikroplardan koruyor fark etmesek de. Çünkü fenolik bileşiklerin antioksidan özelliği var, bu da hücrelerimiz için zararı dokunan serbest radikallerin vücuttan hop diye atılması demektir. Bu etkiden yararlanmak için bize de afiyetle karpuzumuzu yemek düşüyor.
Lifli yapısı sayesinde tokluk hissi yaratıyor, sindirim sistemimizin çalışmasını destekliyor

Yaz sıcaklarında da çok yiyecek yemeye devam ediyorsanız karpuzunuzu da dikkatsizlik etmeyin denir. Çünkü karpuzun içerisine bol miktarda sindirilebilir lif bulunuyor. Bu da hem sindirim hem de boşaltım sistemlerimizin bir harika çalışmasını sağlıyor. Karpuz yediğinizde hem kendinizi tok hissederek daha az yeme eğilimi gösterebilir bununla beraber midenizin ahat etmesini sağlayabilirsiniz.
Damarları rahatlatıyor, kas ağrılarına iyi geliyor

Karpuz, içinde bulunan sitrülin adlı madde yardımıyla vücudumuzdaki amino asitlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadır. Bu da kan dolaşımının ve dolayısıyla damarların rahat bir biçimde işlemesine olanak tanıyor. Bu sayede bilhassa çok fazla spor ve yanlış hareket yapma şeklinde nedenlerden oluşan kas ağrılarını hafifletmede ve hatta dindirmede fazlaca önemli bir rol oynuyor.
Bu madde en çok karpuzun kabuğunda bulunmuş olduğu için karpuzun tamamını sert meyve sıkacağı yahut benzeri ürünler ile sıkıp direkt suyunu içen sporcuların sayısının çok fazla olduğunu da söylemeden geçmeyelim.
Karpuz, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine, hücreler arasındaki iletişimin sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır

Karpuzun gizli faydalarından birisi de bedenimize bol oranda C vitamini sağlıyor olması.

Öyle ki 150 gram karpuzda ortalama 12 miligram C vitamini bulunuyor ki bu da gündelik şekilde vücudumuzun gereksinim duyan C vitamininin %21'ine denk geliyor. C vitamini de bundan böyle hepimizin bilmiş olduğu şeklinde bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkı sağlamakta ve hücrelerimiz birbirleriyle sağlıklı bir şekilde etkileşim halinde olmaya devam ediyor.
Aşırı güneşe maruz kalmanın verdiği halsizliğin çabucak geçmesini sağlıyor

Karpuzun yaz meyvesi olmasına sevineceğiniz bir özelliği var sırada. Aşırı sıcağa maruz kaldığımızda oluşan halsizlik, yorgunluk, "Elim ayağım tutmuyor." niteliğine iyi geliyor kendisi. Çünkü içinde bol miktarda su bulunuyor, üstelik elektrolit açısından oldukça zengin bir su. Bu da hücrelerin ve kasların sağlıklı bir halde çalışmaya devam etmesini sağlamaktadır. Böylece kendinizi zinde hissediyorsunuz.
Karpuz, içindeki A vitamini yardımıyla göz sağlığını koruyor

Pek bilinmese de karpuz, A vitamini açısından fazlaca zengin bir meyve. 150 gramında yaklaşık %15 ila 18 arası A vitamini bulunan karpuz, bu sayede göz sağlığını koruma mevzusunda oldukca iddialı. Genellikle yaşlanma nedeniyle oluşan katarakt rahatsızlığına yakalanma riskini azaltan güzelim meyve, aynı zamanda göz kuruluğu ve sarı nokta rahatsızlığına karşı da harp açan gıdalardan.
Karpuz, kemiklerin daha güçlü olmasını sağlamakta

Evet, garip ama gerçek bir özelliği daha var karpuzun. Yaklaşık 150 gramında 10 miligram kadar kalsiyum bulunan karpuz, içindeki bu kalsiyum sayesinde kemiklerin yapısını güçlendirmede en başarılı besinlerin başında geliyor. Özellikle gelişim çağında olan çocukların karpuz yemesi bu yüzden oldukça önemli.
Böbreklerin işleyişini sağlıklı bir şekilde sürdürmesini sağlıyor

Karpuz, doğal bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir

Bu sayede böbrekleri yormadan idrarın akışını hızlandırır. Bu da böbreklerin işleyişi için oldukça önemlidir. Ancak hemen uyaralım, karpuz potasyum bakımından da zengin olduğu için böbrekler, fazla potasyumu atmak için ekstra bir çaba sarf ederek yorulabilirler. Dolayısıyla karpuzu yerken zarar görmemek, sadece faydasından yararlanabilmek için aşırıya kaçmamak oldukça önemli. Özellikle böbreğinizle ilgili bir rahatsızlığınız varsa ne kadar karpuz yiyebileceğinizle ilgili olarak doktorunuza mutlaka başvurmanız gerekiyor.
Karpuz en iddialı etkisiyle prostat kanserine yakalanma riskini azaltıyor olması

Karpuzun içerisindeki likopenin nimetlerini saymakla bitiremesek de bunu eklemeden olmamakta dedik. Likopen, kanserli hücrelerin oluşumunu ve yapılmış olan kanserli hücrelerin büyümesini engellediği için bilhassa prostat kanseri konusunda oldukça etken bir naturel deva niteliğinde. Anlayacağınız karpuzda kucak kucak bulunan bu madde ile daha sağlıklı yaşamak elinizde.
Bonus: Karpuz zayıflatır mı?

Karpuzun yapısı sebebi ile %80'inden fazlasının su bulunduğunu biliyoruz. Bu nedenden yaz diyetlerinin olmazsa olmaz adı olan karpuzu yemeye devam ediyoruz. Peki, karpuz harbiden zayıflatıyor mu?
Hayır, o şekilde bir tesiri olduğuna dair şimdilik kati bir kanıt yoktur. Çünkü karpuz büyük bir miktarda su yer alıyor olsa da içerisindeki şeker oranı çok yüksek. Bu da sizin sürekli karpuz yiyerek zayıflayamayacağınız, hatta karpuz yemek mevzusunda aşırıya kaçarsanız kilo dahi alabileceğiniz demektir.
Peki, diyetteyken karpuz yiyemeyecek miyiz? Elbette, hayır. Canınız istediğinde diyet programınız çerçevesinde karpuz da yiyebilirsiniz. Hatta oldukça çok tatlıya göre çok sağlıklı da bir tercih olur. Burada dikkat etmeniz gereken konu, sadece karpuza dayalı bir diyet yapmamanız ve her zaman dediğimiz benzer biçimde her şeyin fazlasının zarar olacağını unutmamanız.

 

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları