Yükleniyor ..

Vücut Kaşıntıları

1 yıl önce 5830 Görüntülenme 6 dk okuma süresi
Vücut Kaşıntıları

Vücutta Kaşıntı Neden Olur, Kaşıntı Nedir, Neden Kaşınırız?

Kaşıntı Nedir, Vücutta Kaşıntı Neden Olur?

Vücutta kaşıntı problemi tıp dilindeki adı ile “pruritus”, deride bulunan sinir uçlarının uyarılması ile meydana gelir. Bu sinir uçlarının uyarılması ile insanlarda deriyi kaşıma hissi oluşur. Kaşıntının oluşmasına birden fazla sebep neden olabilmektedir. Çeşitli hastalıklar sebebi ile kaşıntı olabileceği gibi, böcek ısırması şeklinde nedenler ile de vücutta kaşıntı oluşabilmektedir. Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar sebebi ile de vücutta kaşıntı yada kızarıklıklar görülebilmektedir.

Vücudun muhtelif bölgelerinde oluşan kaşıntılar, kronikleşebilmektedir. Kronikleşen kaşıntılar sinir bozucu olabilmektedir. Özellikle egzama rahatsızlığı bulunan insanlarda kaşıntı sorunu çok sinir bozucu bir seviyeye ulaşabilmektedir. Vücutta kaşıntı ve kızarıklığa neden olan şikayetler arasında; alerjik reaksiyonlar, mantar rahatsızlıkları, böcek ısırıkları, bağırsak parazitleri, deri rahatsızlıkları yada bağışıklık sisteminde olup biten negatif etkiler olmaktadır. Kronikleşen kaşıntıların tedavisi için ne olursa olsun bir hekim kontrolüne gidilmelidir. Kaşıntılarınıza evde çözüm bulabileceğiniz yollar arasında ise soğuk su ile kaşınan bölgeye kompres uygulamak, cildi nemlendirmek, alerjinizin olduğu parfüm, giysi ve yiyeceklerden uzak durmak yada kaşıntıya karşı eczaneden temin edebileceğiniz kaşıntı kremleri ile vücuttaki kaşıntılarınızı azaltmak olasıdır.

Kaşıntıya Sebep Olan Rahatsızlıklar

Vücudun göze çarpan başlı bölgelerinde oluşan kaşıntılarınızı engellemek için ansızın çok çözüm yolunuz bulunmakta. Bu kaşıntıların oluşma sebebini bilmek ve buna müsait hareket etmek kaşıntılarınız konusunda daha bilgili olmanızı elde edecektir. Öncelikle deride kaşınan bölgenin fazla kaşınmaması, tırnaklar ile kaşınmaması yada sivri bir cisim ile kaşınmaması gereklidir. Bu biçim kaşımaların cevabında ten üstünde tahribat oluşabilmektedir. Derinin çok kaşınması deriyi kızartabilmekte, yara oluşturabilmekte ve derinin kabarmasına yol açabilmektedir.

1-Alerjik Reaksiyonlar

Vücutta kaşıntıya neden olan rahatsızlıkların başında alerjik reaksiyonlar görülmekte. Alerjik reaksiyonlar, derinin alerjiye sebep olabilecek hava veya ortam ile ilişki etmesi halinde oluşmaktadır. Örneğin toza alerjiniz varsa ve tozlu bir ortamda bulunursanız, derinizde kaşıntılar meydana gelebilecektir. Nikel olan takılar, muhtelif sabun ve şampuanlar, pamuklu olmayan kıyafetler, dikenli bitkiler ve çeşitli kozmetik mamüller alerjik kaşıntılara sebep olabilmektedir. Kozmetik ürünleri ve sabunları almadan önce ürünü derinizin küçük bir alanında uygulamanız, ileride yaşayacağınız kaşıntıya neden olmaması adına alabileceğiniz önlemlerden bir tanesi olmaktadır. Giysi tercihi yaparken mutlaka pamuklu kumaşlar tercih etmeniz yeniden alacağınız önlemlerden biridir. Yünlü kumaşlar alerjik reaksiyon gösterilmesine ortam hazırlamaktadır.

2-Cilt ve Deri Hastalıkları

Cilt ve deri hastalıkları vücutta kaşıntıya en çok sebep olan şikayetler içinde bulunur. Egzama, mantar ve deri dökülmesi benzer biçimde rahatsızlıklar kaşıntıya neden olabilmekte. Cilt ve ten sorununa bağlı olarak oluşan kaşıntılarda, vücudun belirli bir alanında kaşıntı kaynaklanmaktadır. Bu bölgenin kaşınmaması ve var ise ilaç kullanması yapılması en etkili çözüm yoludur. Eğer egzama yada mantar şeklinde kaşıntıya sebep olan bir rahatsızlığınız var ise mutlaka soğuk su ile kaşıntı oluşan bölgeye kompres yapmanız gereklidir. Soğuk su ile kaşınan bölgeye kompres yapmak kaşıntınızı azaltacaktır.

3-Kuru Cilde Sahip Olmak

Vücutta oluşan kaşıntılar bazen hastalık nedeni ile de olmamakta. Mesele kuru bir cilde sahip olmak kaşıntı yapabilmektedir. Cildiniz kuru ise cildinizi nemlendirecek bakım ürünleri uygulamanız, kaşıntılarınızı ortadan kaldıracaktır. Kuru cilde sahip olan kişilerde sıklıkla görülen kaşıntılara karşı cildi nemli tutmak, pamuklu kıyafetler giymek ve bebek yağı şeklinde ten ürünlerini kullanmak kaşıntıları azaltacaktır.

4-Kurdeşen ve İsilik

Alerjik reaksiyonlara karşı bünyenin üretmiş olduğu histamin kimyasal etkili maddesi, çok üretildiği zaman ten üstünde kurdeşen oluşabilmektedir. Halk arasında kurdeşen dökmek olarak da bilinen bu rahatsızlıkta, ten üstünde gözle görülebilecek kadar kabarcıklar oluşmaktadır. Bu kabarcıklar beyaz yada kırmızı renkte olabilir. Kabarcıkların patlatılmaması yada kurdeşen oluşan bölgenin kaşınmaması gereklidir. Bu bölgenin iyileşme dönemi 4 ile 6 hafta içinde olabilmekte. Deri üstünde kurdeşen meydana geldiğinde alkolden uzak durulmalıdır.

İsilikte aynı kurdeşen benzer biçimde ten üzerinde oluşan kabarcıklar ile meydana gelmektedir. Özellikle yaz mevsimlerinde olup biten isilik, ter atmaya yarayan gözeneklerin kapanması ve bu kapanan gözenekler sonucunda kabarcıkların oluşması ile meydana gelmektedir. İsilik oluştuğunda ne olursa olsun doktora gidilmelidir.

5-Hamilelik ve Menopoz

Bayanların hormon dengesini bozan, hormonların çok yada az salgılanmasına sebep olan iki dönem bulunmakta. Bu dönemler hamilelik ve menopoz zamanlarıdır. Bu iki devirde de hormon dengesinin bozulması ile ciltte kaşıntılar olabilir. Hormonların çok yada az salgılanması sebebi ile oluşan bu kaşıntılara, Omega-üç yağ asitlerini içeren gıda tüketiminin azaltılması,bol bol su içilmesi, stresten uzak durulması alınabilecek önlemler arasındadır. Ayrıca birtakım bayanlar hamilelik dönemlerinde bilhassa karın, göğüs ve kollarında kaşıntı sorunu yaşarlar. Hamilelik döneminde yaşanmış olan bu tip kaşıntılar genel anlamda doğumdan sonrasında sonlanır.

Vücutta Kaşıntı İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Çok şiddetli kaşıntılarınız var ise.
Uzun devam eden, günlerce geçmeyen, kendini devamlı yeniden eden kaşıntılarınız varsa.
Kaşıntıyla beraber soluk alıp vermede zorlanma yada ciltte iltihaplanma şeklinde diğer belirtiler de gözlemleniyorsa.
Sebebi anlaşılamayan bir şekilde bütün vücudunuz kaşınıyorsa.

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları