Yükleniyor ..

Zeytin ve Zeytinyağı

2 yıl önce 5480 Görüntülenme 1 dk okuma süresi
Zeytin ve Zeytinyağı

Faydaları Nelerdir

Zeytin ve Zeytinyağı: Besleyici kıymeti oldukça yüksek bir besindir. Zeytinde bol miktarda protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri bulunur.


Zeytinin ve Zeytinyağının Faydaları: İştah açar. Mideyi güçlendirir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Enerji verir. Karaciğer ve baş ağrısını giderir. Yüksek tansiyonu düşürür. Zeytinyağı kalp ve damar sağlığı için fazlaca faydalıdır. Damarları açar. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardım eder. Sarılığa iyi gelir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Böbreklerde kum ve taş oluşumunu engeller. Kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarına faydalıdır. Cinsel gücü arttırır. Zeytinyağı tok meblağ. Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Cildi besler ve güzelleştirir. Hücreleri yenileyerek yaşlanmanın etkilerini geciktirir. Bebek ve çocuk gelişimini destek sunar. Beynin ve kemiklerin gelişip güçlenmesini sağlar.


Zeytin, Zeytinyağı ve yaprağı nasıl kullanılır? Zeytinin meyvesi, zeytinin sıkılmasıyla elde edilmiş zeytinyağı dışında zeytin ağacının kurutulmuş yaprakları ve kabukları da kullanılır. Zeytinin yaprakları kaynatılarak elde edilmiş zeytin yaprağı çayı ile gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir ve diş etlerini sağlamlaştırır. Zeytinyağı yiyeceklerden ilkin içilirse mide ülserine karşı korur. İdrar yollarını kayganlaştıran zeytinyağı lifli gıdalarla beraber tüketilirse basur şikâyetlerini azaltır. Cildi besler, güzelleştirir ve kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı ile gargara yapılırsa dişleri beyazlatır ve dişetlerini güçlendirir. Yanık ve deri rahatsızlıkları ile rahim iltihaplarına sürülürse faydası görülür

Paylaş Paylaş
Yazar
Hayata dair

Sağlıklı Yaşam

Yorumlar


Hiç yorum bulunmamakta.

Facebook Yorumları